موشن گرافی چیست و چه کاربردی دارد

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک | آژانس تبلیغات دوچرخه: در این بخش شما را با مفهوم جدید موشن گرافیک یا موشن گرافی آشنا خواهیم کرد. این اصطلاح به تازگی یعنی در 10 سال گذشته رونق گرفته و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. موشن گرافیک یکی از لذت بخش ترین و زیباترین کارها در حوزه طراحی گرافیک به حساب می آید. آنجایی که آیکون ها و شخصیت های کارتونی و بی جان متحرک شده و جان می گیرند و به حرکت در می آیند.

این لذت بخش ترین بخش در حوزه گرافیک و دیزاین است که هرکسی را به سمت خود جذب می کند. اصولا ساخت موشن گرافیک ها با یک صدا، موسیقی یا آهنگ همراه می شود و زیبایی کار را چندین برابر می کند.

موشن گرافی ها می توانند ابزار خیلی خوبی برای تبلیغات و جذب مخاطب باشند و اگر به درستی انجام شود می تواند بازدهی خیلی خوبی را داشته باشد.

اول از همه ببینیم که موشن گرافی چیست ؟

متحرک سازی تصاویر و صداگذاری روی آنها را موشن گرافیک می گویند. به عبارت دیگر وکتورهای تصاویر انیمیشنی را با نرم افزارهای گرافیکی براساس سناریو خاص، متحرک سازی انجام کنند و سپس صداگذاری توسط گوینده روی موشن گرافیک انجام می شود تا مفاهیم بصورت کامل منتقل شود.

کاربردهای موشن گرافیک چیست

کاربرد موشن گرافیک

زمانی که شما بخواهید یک تیزر تبلیغاتی یا یک ویدیو کوتاه بسازید مسلما به مواردی از قبیل دوربین، تجهیزات فیلم براری، فیلم بردار، تهیه کننده، بازیگر، صدا بردار، نورپردازی و مکان یا لوکیشن فیلم برداری نیاز دارید.

فراهم نمودن تمامی این موارد و تجهیزات مطمئنا هزینه زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد. البته بحث تدوین آن ها نیز دوباره جدا خواهد بود. زمانی که شما می خواهید با کمترین هزینه یک ویدیو با کیفیت بالا و جذابیت بصری بسازید بهترین کار این است تا از موشن گرافیک استفاده کنید.

موشن گرافی هزینه کمتری بر میدارد و همینطور دارای جذابیت بالایی می باشد و مخاطب را به خود جذب می کند.

 از کاربردهای موشن گرافیک می توان ساخت تیزر تبلیغاتی، انیمیشن های دوبعدی، معرفی محصول یا خدمات، ایده های تبلیغاتی و برنامه های آموزشی و… را نام برد.

انواع موشن گرافیک

 1. موشن گرافیک:

  در تعریف بالا گفتیم که وقتی تصاویر و وکتور ها به حرکت در می آیند و بر روی آن ها صدا گذاری انجام شود موشن گرافیک ها خلق می شوند.

 2.  ویدئو موشن:

  تلفیقی است از موشن گرافیک و ویدیو های واقعی، زمانی استفاده می شود که در برخی از موارد امکان فیلم برداری واقعی وجود نداشته باشد. اینجاست که از ویدیو موشن ها استفاده می شود.

 3. استاپ موشن:

  یکی دیگر از زیر مجموعه های موشن گرافیک استاپ موشن ها هستند که در بخش استاپ موشن در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

 4. اینفو موشن:

  زمانی که اینفوگرافیک را به صورت متحرک در آورید و به آن جان ببخشید اتفاق می افتد.

مراحل تولید کردن موشن گرافیک

مراحل تولید یک موشن گرافیک

 • ابتدا سناریو در مورد کاری که شما می خواهید انجام دهید نوشته می شود و بعد از بررسی ها در برای تایید در اختیار شما گذاشته می شود.
 • بعد از مشخص شدن سناریو شخصیت های و لوکیشن موشن گرافی ها مشخص می شود.
 • سپس مرحله اجرا و متحرک سازی اجرا شده و صداگذاری انجام می شود.

ابزارهای ساخت موشن گرافیک

هر کاری که در دنیای مجازی انجام می شود قاعدتا باید دارای ابزار باشد. برای ساخت یک ویدیو موشن گرافی می توان از ابزارهای زیر استفاده کرد. البته اشتباه نشود ابزارهایی چون ایلاستریتور و فتوشاپ به این منظور در لیست زیر قرار داده شده چون کاراکترها و فضای موشن گرافیک در آن ها طراحی می شود.

 • Adobe After Effects
  نرم افزار افترافکت یکی از قوی ترین نرم افزارهای شرکت ادوب است که می توان با آن جلوه های ویژه و متحرک سازی و… را انجام داد. برای حوزه موشن گرافیک به منظور ایجاد تحرک ها و حرکت های داخل ویدیو از این نرم افزار استفاده می کنند.
 • Adobe Premiere
  نرم افزار پریمیر هم جزو خانواده ادوب می باشد که از این ابزار برای ترکیب موشن گرافی ها و همینطور صدا گذاری و گذاشتن موزیک زمینه استفاده می شود. این ابزار به ما این امکان را می دهد تا خروجی های مناسب با هر جایی که می خواهیم موشن گرافیک را استفاده کنیم بدهد.
 • Adobe Photoshop
  نرم افزار فتوشاپ که یک نرم افزار گرافیکی است برای ساخت فضا و محیط موشن گرافیک استفاده می کنیم.
 • Adobe Illustrator
  در نرم افزار ایلاستریتور که نرم افزار برداری به حساب می آید سعی بر آن است تا وکتور ها و شخصیت های ویدیو موشن یا موشن گرافیک را طراحی و خلق کنیم تا قابلیت متحرک سازی و جان بخشی را داشته باشند.
 • Adobe Animate
 • Nuke
 • 3DMAX
 • Houdini
 • Maya
 • Syntheyes

چرا باید از موشن گرافیک استفاده کنیم

مزایای استفاده از موشن گرافیک:

 • مقرون به صرفه بودن در برابر تیزرهای تبلیغاتی.
 • دارای جذابیت بصری بالا.
 • جلب توجه کننده است.
 • سرگرم کننده بودن.
 • استفاده راحت تر در شبکه های اجتماعی.
 • اشتراک گذاری بیشتر توسط مخاطبین.
 • نوعی بازاریابی به حساب می آید.
 • بیشترین فایده در بحث آموزش دارد.

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

انیمیشن بیشتر داستانی است و محتوای خود را از طریق داستان به مخاطب منتقل می کند اما موشن گرافیک بیشتر بر تصویر و عناصر بصری از جمله فرم، رنگ، بافت و حرکت تکیه می کند تا محتوای خود را ارائه می دهد.
موشن گرافیک غالبا تصویر محور است ولی انیمیشن بیشتر شخصیت محور است.
انیمیشن غالبه به لایه های زیرین داستانی، روانی، احساسی و فلسفی شخصیت ها و پرسوناژ ها می پردازد اما موشن گرافیک بیشتر به جنبه های سمبولیک، نشانه شناسی و تشریح رویدادها و فرایندها می پردازد. به همین دلیل کاربرد موشن گرافیک بیشتر در صنعت تبلیغات و بردینگ می باشد.

کاربردها و مزایای موشن گرافی:

این روز ها اگر بخواهیم یک تیزر خیلی حرفه بسازیم هزینه هایی مثل بازیگر ،دکور،کارگردان و… بسیار بالا رفته و این باعث شده که اکثر کسب و کار های بزرگ هم به موشن گرافی روی بیارن و از جذابیت موشن گرافیک برای جلب توجه مخاطبان خود استفاده کنند.

البته موشن گرافی برای تمام کسب و کارها هم مناسب نیست

و همونطور که میدونید ما در آژانس تبلیغاتی دوچرخه ابتدا کسب و کار شما رو بررسی کرده و به شما مشاوره رایگان میدیم تا بهترین انتخاب و بهترین نتیجه را برای کسب و کار شما رقم بزنیم .

برای گرفتن مشاوره رایگان و سفارش موشن گرافی اطلاعات تماس خود را در فرم تماس با ما قرار دهید و ما در اولین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.

فرم مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را در فرم وارد نمایید و برای ما ارسال کنید.

ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.