طراحی گرافیک چیست

طراحی گرافیک و چاپ

 

طراحی گرافیک کلمه ای آشنا برای خیلی از افرادی است که دارای کسب و کار و یک بیزینس هستند. طراحی گرافیک یا گرافیک دیزاین را خیلی زیاد شنیده ایم. طراحی گرافیک فقط یک کلمه یا مفهوم یا اصطلاح نیست، طراحی گرافیک یک دنیای واقعی است، یک دنیایی که دنیای انسان ها را زیبا می کند.

کافی است یک لحظه دنیایی که در آن زندگی می کنیم را بدون گرافیک و طراح گرافیک در نظر بگیرید، چه می شود؟

درست است، همه چیز سرد و بی روح می شود، رنگ ها حذف می شوند، خلاقیت خود را نمایش نمی دهد و هزاران اتفاق دیگر…

در دنیای الان یکی از مهمترین روش ها برای جذب مخاطب و نمایش محصولات و خدمات خود این است که شما از طرح های گرافیکی در بخش های تبلیغاتی خود استفاده کنید.

تصور کنید یک محصولی را بدون هیچ رنگ و طرحی در کنار یک محصول با بهترین طراحی گرافیک مثل انتخاب رنگ سازمانی مناسب، خلاقانه بودن طرح، داشتن لوگو و… قرار دهند.

شما کدام یک را انتخاب میکنید؟

ما در آژانس تبلیغاتی دوچرخه بهترین های دنیای گرافیک را گردهم آورده ایم تا بتوانیم نیازهای شما را در این حوزه به بهترین شکل ممکن برطرف کنیم.

ما از لحظه ثبت سفارش خدمات گرافیکی تا هنگام چاپ آن ها در کنار شما هستیم.

طراحی گرافیک چیست

طراحی گرافیک از دو کلمه طراحی و گرافیک تشکیل شده است. گرافیک یک کلمه یونانی است که از گرافیکوس گرفته شده و به معنای نمایش بصری یا گرافیکی بر روی یک سطح مثل دیوار، کاغذ، سنگ و… می باشد.

تاریخچه طراحی گرافیک

همانطور که می دانید در سال 1440 میلادی صنعت چاپخانه اختراع و شروع به کار خود را آغاز کرد. اما این فقط اختراع و شروع اولیه نبود، بلکه اصل و ریشه گرافیک و چاپ از زمان غارنشین ها آغاز می شود. ما سعی داریم به طور مختصر به گذشته بازگردیم و باهم مواردی را بررسی کنیم:

 • نقاشی های غار (طراحی گرافیک غارنشینی)

  انسان ذاتا به سمت گرافیک و هنر گرایش دارند. همانطور که از آثار به جا مانده از زمان غارنشینان مشخص است آن ها روی دیوارهای غار خود تصاویری مثل تصاویر حیوانات، فرآیند شکار، فرآیند تاج گذاری پادشاهان و… را به تصویر می کشیدند و حتی برخی آن ها را با دست خط زمان خود مثل خط میخی به نوشتار تبدیل می کردند.

  اختراع خط و تایپوگرافی توسط سومری ها

 • زبان نوشتاری سومری ها

  اولین خط نوشتاری یا دست خط که توسط بشر اختراع شد توسط سومری ها اتفاق افتاد که به منظور ثبت موجودی معامله گران مورد استفاده قرار می گرفت.

  چین پیشرو در طراحی گرافیک و چاپ

 • پیشرفت در چاپ چینی

  چین بیشترین میزان سابقه در زمینه چاپ را دارد. از جمله ساخت کاغذ پاپیروس، چاپ با چوب و چاپ به صورت متحرک. تا سال 200 قبل از میلاد چینی ها از چوب ها برای چاپ و تمبر برای طراحی روی لباس های خود استفاده می کردند که بعد ها از کاغذ و در سال های بعد از چاپخانه های متحرک برای موارد چاپی خود استفاده می کردند.

  تایپوگرافی در قرون وسطی

 • طراحی گرافیک در خطاطی قرون وسطایی

  در قرون وسطی بشر تازه شروع به گسترش افق زیبایی شناختی خود در حروف و کلمات کرد. از آنجا که در این دوره خطوط و نوشته ها را به صورت دستی می نوشتندو به چاپ می رساندند برای همین ارزش بسیار بالایی دارند. در فرهنگ اسلامی اهمیت مضاعفی به تایپوگرافی ها داده می شد چون تایپوگرافی یکی از راه های مجاز برای بیان هنر بود.

  HERALDY AND GRAPHIC DESIGN

 • هرالدری اروپا

  در این دوره که زمان جنگ بود و سربازان درگیر جنگ بودند، از نمادها بر روی پرچم های خود استفاده می کردند تا میزان انگیزه و شجاعت سربازان را بالا برند تا در میدان نبرد پیروز شوند. البته بعد ها در ادامه این نماد ها هویت بیشتری مثل مهر و موم را به خود گرفتند.

  لوگوهای فروشگاهی و طراحی گرافیک

 • طراحی گرافیک و علائم فروشگاهی

  در قرن 14 میلادی، با توجه به اینکه منابع آب آلوده بودند فروشگاه هایی وجود داشتند که آب قابل شرب را به فروش می رساندند. اما این مغازه ها مشخص و واضح نبودند برای همین ریچارد دوم انگلیس قانونی را وضع کرد که بیان داشت آن هایی که این فعالیت را انجام می دهند باید یک نشانه ای درب مغازه خود داشته باشند تا مردم بتوانند آن ها را به راحتی پیدا کنند.
  اینها اولین علائمی بودند که شرکت ها و کسب و کارها را از خانه و محیط های دیگر حدا می کردند که تا کنون برای ما به ارث مانده است.

 • تولد طراحی گرافیک: دوره رنسانس و عصر صنعتی

  با آمدن چاپخانه ها در اروپا بشر شروع به استفاده از هنر و طراحی به صورت گسترده کرد. 
  شرکت های مدرنی که اکنون آن ها را مشاهده می کنید، در اصل اجداد ان ها کسانی بودند که خیلی زود متوجه شدند وجود تصاویر تاثیر زیادی بر فروش آن ها دارد و می توانند خریدار را خیلی زودتر به سمت خود جذب کنند. بنابراین در این دوره طراحی گرافیک مدرن به دنیا آمد.

  تولد طراحی گرافیک با گوتنبرگ

 • اختراع مطبوعات گوتنبرگ

  یوهانس گوتنبرگ کسی بود که نوع متحرکی از طراحی گرافیک را به اروپا آورد. او با این کار راه را برای استفاده های تجاری بیشتر از طراحی و طراحی گرافیک هموار کرد.

  اولین لوگوها

 • طراحی گرافیک: اولین لوگوها – اواخر دهه 1400 میلادی

  اولین لوگوها در صنعت چاپ مورد استفاده قرار گرفتند. البته این لوگو ها یا آرم ها نشان تجاری نبودند و به معنای الان استفاده نمی شدند بلکه نشان دهنده قدرت یک چاپخانه در چاپ بود.

  اولین لوگوها

   

 • اولین تبلیغات چاپی

  برای اینکه عدالت را رعایت کنیم و حق را به حق دار برسانیم اولین تبلیغات چاپی به مصر باستان باز می گردد که در آن تبلیغات به صورت کتبی انجام می شد.

  کرومولیتوگرافی و طراحی گرافیک

 • کرومولیتوگرافی 1837 میلادی

  همانطور که فناوری به سمت جلو حرکت می کرد صنعت چاپ و قدرت چاپ را نیز افزایش می داد. کرومیتوگرافی درهای جدیدی را برای سبک های تبلیغاتی باز کرد و روش های جدید از آن گرفته شد.

 • طراحی گرافیک در دوران مدرن

  اواخر دهه 1800 میلادی تا پایان جنگ جهانی دوم دوران طراحی گرافیک مدرن گفته می شود. در قرن 19 بیشترین میزان پیشرفت در فناوری و تکنولوژی سبب شد تا روش های جدید تبلیغات مورد استفاده قرار گیرد و مفاهیمی مثل برندینگ ظاهر شود.

  اولین آزانس طراحی گرافیک

 • Wiener Werkstätte اولین آژانس طراحی گرافیک – 1903 میلادی

  اولین موسسه یا آژانس طراحی گرافیک در اتریش افتتاح شد که در آن طراحی گرافیک به رسمیت شناخته شده بود و به کسب و کارها برای تبلیغات کمک می کرد.

8 سبک طراحی گرافیک

طراحی گرافیک، طراحی هویت بصری

 1. طراحی گرافیکی هویت بصری

  یک برند رابطه ای است بین یک تجارت یا سازمان و مخاطبانی که آن را دنبال می کنند. یک هویت تجاری به این صورت است که سازمان با شخصیت، لحن، ذات و خاطرات و … با مخاطب خود ارتباط برقرار می کند. طراحی گرافیک هویت بصری برند نیز دقیقا به همین صورت است. یعنی عناصر بصری هویت برند به عنوان چهره یک برند عمل می کنند تا آن خصوصیات نامشهود را از طریق تصاویر و رنگ و المان های گرافیکی به مخاطب انتقال دهند.
  طراحانی که در این حوزه طراحی گرافیک هویت بصری تخصص دارند با صاحبین برند همکاری می کنند و مواردی از قبیل لوگو، تایپوگرافی، ست اداری، پالت رنگ، پترن و … یک برند را طراحی و خلق می کنند.
  طراحی هویت بصری یکی از متداول ترین انواع طراحی است. طراحان گرافیک هویت بصری باید دانش کلی در مورد انواع طراحی گرافیکی داشته باشند تا عناصر طراحی مناسب در تمام رسانه های تصویری ایجاد شوند. آنها همچنین به ارتباطات عالی، مهارتهای مفهومی و خلاقانه و اشتیاق به تحقیقات در صنایع، سازمانها، روندها و رقبا نیاز دارند.

  طراحی بازاریابی و تبلیغاتی

 2. طراح گرافیک و بازاریابی و تبلیغات

  تا صحبت از طراحی گرافیک می شود بیشتر افراد ذهنشان به سمت طراحی هایی می رود که با هدف فروش و تبلیغات طراحی می شود می رود.
  اما این سبک از طراحی گرافیک نیز دارای بحث های تخصصی می باشد برای مثال ممکن است فردی در طراحی بسته بندی محصول حرفه ای باشد و فردی در طراحی موشن های حرفه ای.

  مثالهایی از طراحی گرافیک بازاریابی:

  کارت پستال و بروشور
  مجله و تبلیغات روزنامه
  پوسترها ، آگهی ها و بیلبوردها
  اینفوگرافیک
  بروشور (چاپی و دیجیتالی)
  بسته بندی محصولات
  نمایش علائم تجاری و نمایشگاه
  ارائه پاورپوینت
  منو
  تبلیغات رسانه ای ، بنرها و گرافیک
  تبلیغات بنر
  تصاویر برای وب سایت ها و وبلاگ ها
  و….

  طراحی گرافیک رابط کاربری

 3. طراحی گرافیکی رابط کاربری

  رابط کاربری (UI) نحوه تعامل کاربر با یک دستگاه یا نرم افزار مثل اپلیکیشن یا سایت و … می باشد. طراحی رابط کاربری به هدف راحت کردن استفاده کاربر از یک ابزار یا سیستم می باشد.

  UI شامل همه مواردی است که کاربر با آن ها در تعامل و ارتباط است مثل دکمه ها، منوها، صفحه اصلی و …

  طراحان ui با طراحان ux ارتباط بسیار نزدیکی دارند و با کمک هم می توانند موارد و ویژگی های جالب و هیرت آوری را خلق کنند.

   

  نمونه هایی از طراحی گرافیک رابط کاربر

  طراحی صفحه وب
  طراحی قالب (WordPress ، joomla)
  رابط بازی
  رابط اپلیکیشن

  طراحی گرافیک برای انتشارات و چاپخانه ها

 4. طراحی گرافیک برای انتشارات

  طراحی انتشارات سبک سنتی از طراحی است که بیشتر به طراحی مواردی مثل کتاب، روزنامه، مجله و … این دسته از طراحان بیشتر با ناشران و ویراستاران ارتباط دارند تا با دقت چاپ، آثار هنری را نیز با خود همراه داشته باشند.

  نمونه هایی از طراحی گرافیک برای انتشارات:

  کتابها
  روزنامه ها
  خبرنامه
  دفترچه راهنما
  گزارش های سالانه
  مجلات
  کاتالوگ ها
  و..

  طراحی بسته بندی گرافیکی

 5. طراحی بسته بندی

  همه محصولات برای به آماده سازی، محافظت، فروش، توزیع و … به نوعی بسته بندی نیاز دارند. اما همین بسته بندی ها می توانند ارتباط مستقیمی با خریداران یا مصرف کنندگان محصولات داشته باشند پس برای همین از طراحی گرافیک در بسته بندی استفاده می کنند تا بتوانند تاثیر بیشتری را بر روی خریدار بگذارند.

  موشن گرافیک

 6. موشن گرافیست ها

  طراحان گرافیکی که یک طرح ثابت را به حرکت در می آورند، موشن گرافیست گفته می شوند. این سبک طراحی می تواند شامل صدا، تایپوگرافی، کاراکتر، تصویر و جلوه های ویژه و… باشد. این نوع طراحی گرافیک به تازگی مورد پسند کاربران و همینطور گرافیست ها قرار گرفته است و افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

  نمونه هایی از طراحی گرافیک حرکت

  تریلر
  لوگوموشن ها
  موشن گرافیک
  فیلم های تبلیغاتی
  فیلم های آموزشی
  وب سایتها
  اپ و نرم افزار
  بازی های ویدیویی
  بنرهای متحرک
  GIF و…

  طراحی گرافیک محیطی

 7. طراحان گرافیک محیطی

  نوعی گسترده از طراحی گرافیک است که افراد را با جلوه های بصری به یک مکان یا محیط خاصی هدایت می کنند.

  نمونه هایی از طراحی گرافیک محیطی

  علائم
  نقاشی دیواری
  نمایشگاه های موزه
  سییستم های حمل و نقل عمومی
  فضای داخلی فروشگاه 
  استادیوم ها
  فضاهای رویداد و کنفرانس ها

  تصویرسازی گرافیکی یزد

 8. تصویرسازی و طراحی گرافیک

  یکی دیگر از سبک های طراحی گرافیک است که در آن طراح به خلق تصویر می پردازد و آن را می سازد. برای مثال بازی های گوشی مثل تاکسی که این روز ها مد شده است توسط تصویرگران طراحی می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

  نمونه هایی از تصویرسازی

  طراحی تی شرت
  الگوهای گرافیکی برای منسوجات
  نقاشی متحرک
  رمان های گرافیکی
  بازی های ویدیویی
  وب سایتها
  کتاب های طنز
  آلبوم هنر
  جلد کتاب
  کتاب های تصویری
  اینفوگرافیک
  تصویر فنی
  هنر مفهومی

منبع:99designs.com

طراحی ست اداری

طراحی ست اداری یکسری ملزومات چاپی هر کسب و کار هستند مثل سربرگ، پاکت های اداری، کارت ویزیت و… که با حفظ فرم، رنگ سازمانی و اصولی دیگر در طراحی آن انجام می شود.بیشتر بخوایند…

طراحی لوگو

با لوگو بیشتر با نام هایی از قبیل آرم، نشان، نشانه و نماد آشنا هستیم.

لوگو یکی از مهمترین رکن های هر کسب و کار است زیرا لوگو شما قرار است شما را به همه ی دنیا معرفی کند.

لوگو به شما کمک می کند تا بهتر محصولات و شرکت خود را به دیگران معرفی کنید.

زمانی که کسب و کار شما دارای یک لوگو باشد شما می توانید محصولات جدید خود را خیلی سریعتر و راحت تر وارد بازار کنید و بیشتر بخوانید…

طراحی کاتالوگ

 یکی از بهترین روش های معرفی محصولات و خدمات کاتالوگ ها هستند، شما با استفاده از کاتالوگ ها می توانید بیشترین میزان اطلاعات در مورد محصول و خدمات خود را به مشتریان و مخاطبین خود ارائه دهید.

یک کاتالوگ خوب می تواند منجر به افزایش فروش و همینطور با رعایت اصول برندینگ به برند شدن شما کمک بیشتری کند. بیشتر بخوانید…

طراحی پوستر

پوستر، یک طرحی خلاقانه است که به بهترین حالت ممکن بیشترین اطلاعات را با استفاده از تصاویر و متن ها به مخاطب منتقل می کند.بیشتر بخوانید…

طراحی بسته بندی

تاحالا به بسته بندی محصولات خود فکر کردین؟

چه میزان می تواند در کنار محصول رقیب شما مخاطب یا همان مشتری را به سمت خود جذب کند؟  بیشتر بخوانید…

طراحی UI/UX

یکی از جدیدترین سبک های طراحی است که به آن گرایش های زیادی وجود دارد. شما در این نوع طراحی می توانید گرافیک سایت و اپ را طراحی کنید.

بیشتر بخوانید…

 

هدایای تبلیغاتی

یکی از جذابترین بخش های کار دادن هدیه های تبلیغاتی به مشتریان و یا حتی همکاران خود می باشد.

شما با این کار می توانید به زیبایی هرچه بیشتر خود را در قلب مخاطب خود قرار دهید و باعث شوید تا همه جا به یاد شما باشد. این هدیه می تواند حتی یک بادکنک باشد… بیشتر بخوانید…

 

طراحی بیلبورد و بنر

2 چیزی که در یک بیلبورد توجه شما رو به خودش جلب میکنه 1 طراحی گرافیکی بیلبورد هستش و 2 متن بیلبورد که پیام بیلبورد رو منتقل میکنه

خیلی از اوقات افراد بدون اینکه حتی نیم نگاهی هم به بیلبورد ها بیاندازند از کنار آن ها عبور میکنند !!!!

بیشتر بخوانید…