تدوین استراتژی چیست

تدوین استراتژی چیست و چگونه انجام می شود؟

تدوین استراتژی| آژانس تبلیغات دوچرخه: تمام برندهای بزرگی که در دنیا فعالیت می کنند به لطف استراتژی برندینگ و بازاریابی خود به موفقیت دست یافته اند. مثل استارباکس، کوکاکولا، مک دونالد، اپل و …

همه این ها شرکت هایی بوده اند که بدون استراتژی حتی یک قدم هم برنداشته اند. در ایران زیاد به این نکته ها دقت و توجه نمی شود و برای همین برخی از برند ها بعد از گذشت 1 یا 2 سال شکست خواهند خورد. اگر می خواهید از همین امروز از رقیبان خود حداقل یک قدم جلوتر باشید پیشنهاد می کنیم تدوین استراتژی خود را با دقت تمام انجام دهید و با حساسیت زیاد پیگیر آن باشید. شما با تدوین استراتژی خود می توانید آینده کسب و کار خود را تضمین کنید و آن را در هر شرایطی نگهداری و حفظ کنید.

چرا باید استراتژی برند داشته باشیم

چرا باید استراتژی برند داشته باشیم؟

بگذارید با یک مثال شروع کنیم، فرض می کنیم که در صنعت شما رقبای زیادی وجود دارند و همه هم یک محصول را با یک کیفیت (در یک سطح) ارائه می دهند و هیچکس هیچ فرقی ندارد.

اگر شما استراتژی درستی داشته باشید علاوه بر اینکه می توانید نسبت به رقبای خود پیشی بگیرید، می توانید خود را نیز متمایز کرده و در نگاه مشتریان متفاوت دیده شوید و دارای جایگاه متمایزی باشید.

چه چیزی بگوییم؟ به چه کسی می خواهیم بفروشیم؟ با چه اهدافی می خواهیم پیش برویم؟ در دوره های زمانی مختلف چه کارهایی انجام دهیم؟ چگونه خود را از رقبا متمایز کنیم؟ و…

“برای اینکه این مطلب و همچنین مفهوم استراتژی را کامل درک کنید از اول به بررسی چیستی استراتژی می‌پردازیم.”

استراتژی بازاریابی چیست

تدوین استراتژی بازاریابی چیست؟

استراتژی بازاریابی راهنمایی برای دستیابی به یک اهداف مربوط به بازاریابی و فروش به روشی متمرکز و قابل دستیابی است. همانطور که در بالا اشاره کردیم، یک استراتژی مجموعه ای از مراحل دستیابی و متمرکز است که برای کمک به شما در دستیابی به یک هدف خاص استفاده می شود حال این هدف می‌تواند افزایش آگاهی، افزایش فروش و … باشد.

اگر نمی‌دانید که استراتژی چه شکلی است اصلا نگران نباشید چون استراتژی تنها یک مسیر راه است که بر روی کاغذ ترسیم شده است.

در ادامه باهم 7 قدم طراحی استراتژی برند را بررسی می‌کنیم:

7 قدم برای ساخت استراتژی بازاریابی

7 قدم برای ساخت استراتژی بازاریابی

 1. تنظیم جدول swot در تدوین استراتژی

  Swot یک ابزار یا جدول تجزیه و تحلیل است که می‌توانید به کمک آن به نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدات کسب و کار خود را شناسایی کنید.
  Swot به ترتیب مخفف:
  S :Strength نقاط قوت
  W :weakness نقاط ضعف
  O :opportunity فرصت ها
  T :threat تحدید ها
  شما با تحلیل swot می‌توانید یک دیدگاه واضح در مورد اینکه در چه موقعیتی بهتر هستید، در چه مناطقی که باید پیشرفت کنید و مشخص کردن عوامل بیرونی که انگیزه کسب و کار شما را به وجود می آورد یا از طرف دیگر عواملی که پتانسیل آن را دارند که بتوانند شغل خود را در آن قرار دهید، مشخص کنید.

 2. ارزش پیشنهادی ویژه ای ایجاد کنید.

  یک استراتژی بازاریابی عالی از ارزش پیشنهادی ویژه یک شرکت ناشی می شود ، که از نقاط قوت اصلی آن مشخص شده در تجزیه و تحلیل SWOT نشعت گرفته است.
  تعیین ارزش پیشنهادی شما احتمالاً گامی است که باید بیشترین زمان و منابع را برای آن سرمایه گذاری کنید، زیرا این یکی از مهمترین عوامل در موفقیت شما در بازار است. ارزش پیشنهادی شما همان نقطه قوت شما نسبت به رقبایتان است، نقطه قوتی که کسی بجز شما ندارد.

 3. اهداف استراتژی خود را مشخص کنید.

  اهداف نتایج قابل اندازه گیری را مشخص می کنند که در یک بازه زمانی خاص به دست می آیند و به افراد کمک می کند تا موفقیت و اثربخشی استراتژی بازاریابی را ارزیابی کنند.
  اهداف در استراتژی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شوند مزایای تعیین هدف در استراتژی این است که روشن می‌کند که شما دقیقا قرار است به چه چیزی برسید.
  برای مثال: شما هدف میگذارید که در آخر سال روزانه 10 عدد مشتری به شما مراجعه کند حال برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی کرده و تلاش می‌کنید.
  نکته: اهداف بازاریابی خود را هر 6 ماه ارزیابی کنید تا بهترین عملکرد را داشته باشید.

 4. استراتژی برند و درک مشتریان

  برای جبران نیازهای مشتریان و حل مشکلات آنها از طریق استراتژی بازاریابی، ابتدا باید آنها را بطور کامل درک کنید.
  در بازاریابی ، تمرکز اصلی بر روی مشتری قرار دارد زیرا ما هرکار و برنامه ریزی که انجام می‌دهیم برای جذب مشتری است، پس باید کاملا مشتری را درک کنیم.در فضای آنلاین رفتار آن هارا زیر نظر قرار دهید و در فضای آفلاین تحقیقات بازار انجام دهید.
  برای شناخت و درک مشتریان خود می‌توانید از نظرسنجی، ابزارهای رفتارشناسی دیجیتال، شناسایی رفتار مشتریان، گوگل انالیتیکس و … استفاده کنید. این رفتارشناسی و درک مشتریان به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهتر با مشتریان ارتباط برقرار کنید و همچنین بتوانید بهترین خدمات را به آنان برسانید.

 5. ترسیم پرسونای مخاطب و تدوین استراتژی

  پرسونا چیست ؟

  پرسونا به شخصیت فرضی از مخاطبان هدف می‌گویند که شامل سن، جنس، ویژگی ها، طبقه اجتماعی و … مخاطبان هدف ما می‌شود.
  با داشتن پرسونا می‌توانیم دقیقا محصول یا خدمتی را که داریم برای مخاطب هدفمان شخصی سازی کنیم طوری که کاملا مطابق میل آن باشد، در صنایعی مثل صنعت فشن پرسونای مخاطب خیلی مهم است طوری که شرکت هایی که از این تکنیک استفاده می‌کنند چند قدم از رقبای خود جلوتر هستند.

 6. بازار و رقبایتان را تحلیل کنید.

  ما متوجه شده ایم که یک استراتژی بازاریابی هوشمندانه همانند یک بازی در تجارت است که به ما در شکوفایی و ایستادگی در رقابت کمک می کند.
  اما برای رسیدن به این سطح ، شما باید دانش خود را در مورد وقایع موجود در بازار افزایش دهید و رقبای خود را آنالیز کنید: مبارزات آنها چیست؟ چه چیزی برای آنها کار می کند؟ نقاط ضعف آنها کدام است؟ و …
  تیز کردن گوش ها و چشم هایتان برای آنچه در صنعت شما رخ می دهد، به شما در شناسایی شکاف های بازار، نیازهایی که برآورده نمی شوند، ناامیدی های رایج یا روندها و ایده های نوآورانه ، بسیار کمک می‌کند و این فرصت را به شما می‌دهد تا بتوانید از این فرصت ها استفاده کنید.

 7. روش های بازاریابی خود را مشخص کنید. (روش های تدوین استراتژی)

  بسته به پرسونای مخاطب مورد نظر، شما نیاز به انتخاب بهترین روش ها و کانال های بازاریابی برای توضیح، آموزش و ارتباط پیام رسانی مارک خود دارید.
  دریابید مخاطبان شما در کجا فعالیت می کنند (کدام شبکه های اجتماعی را ترجیح می دهند، وبلاگ ها، سایت ها، انجمن ها و غیره) و از آن اطلاعات برای دستیابی به آنها و انتخاب روش های بازاریابی خود استفاده کنید.
  مهم است که در مرحله اولیه مشخص کنید که در چه کانال های بازاریابی تمرکز می کنید و چقدر زمان و بودجه را صرف خرید، تبلیغات، روابط عمومی، بازاریابی محتوا، سئو، مدیریت جامعه، رویدادها و غیره خواهید کرد.
  نکته: طراحی استراتژری بازاریابی نیازمند علم بازاریابی و برندینگ است و اگر شما این علم را ندارید حتما به یک متخصص مراجعه کنید زیرا در غیر این صورت هیچ تضمینی نیست که به نتیجه دلخواه خود برسید.

چرا آژانس تبلیغات دوچرخه را برای تدوین استراتژی برند خود انتخاب کنید؟

 • چون ما بهترین متخصص هارو داریم
 • با برندهای بزرگی مثل دیجی کالا، گلرنگ، smart prime group آمریکا، 
 • تضمین بازگشت وجه داریم
 • پیگیری زیادی روی کارتون داریم

آژانس تبلیغاتی دوچرخه به راحتی استراتژی بازاریابی شما را تدوین کرده و در این راه از متخصصان حوزه برندینگ و بازاریابی استفاده می‌کند و شما در همین ابتدای کار می‌توانید خود را با دانش برندینگ متمایز کنید.

 

فرم مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را در فرم وارد نمایید و برای ما ارسال کنید.

ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.