استاپ موشن چیست؟ مقاله جامع در مورد استاپ موشن
استاپ موشن چیست | هرآنچه که باید درمورد استاپ موشن بدانید

استاپ موشن | آژانس تبلیغات دوچرخه: استاپ موشن یک نوع از انیمیشن می باشد و زیر شاخه رشته عکاسی و تیزر تبلیغاتی به حساب می آید که در آن از اجزا و وسایل و المان ها به صورت منظم عکس گرفته می شود تا با کنارهم قرار دادن آن ها به صورت متحرک در آیند. برای مثل در جایگاه شماره 1 از محصول تصویر گرفته می شود، دوربین حتما باید ثابت باشد، در مرحله بعد از محصول، در جایگاه شماره 2 عکاسی می شود و به همین ترتیب تا سناریو آن به طور کامل تمام شود. استاپ موشن یک ویدیو کوتاه و زیبایی است که دارای جذابیت بالایی می باشد و توجهات زیادی را به سمت خود جلب می کند. شما می توانید استاپ موشن را برای تبلیغات محصولات خود نیز استفاده کنید و آن را به صورتی جذاب به مشتریان معرفی کنید.

نحوه تولید استاپ موشن

استاپ موشن چگونه تولید می شود؟

در ساخت استاپ موشن مانند زمان های قدیم که چندین تصویر را در کنار هم می گذاشتند و بعد با سرعت زیاد آن ها را در کنار هم عبور می دادند و یک توهم حرکت را ایجاد می کردند در صورتی که هیچ حرکتی رخ نداده بود عمل می شود. (اگر یادتان باشد گوشه دفترهای نقاشی ….)
در طراحی استاپ موشن نیز دقیقا همین اتفاق می افتد و شما هیچ حرکتی را ثبت نمی کنید بلکه شی مورد نظر را در موقعیت های مختلف عکاسی می کنید که این ثبت حرکات به سناریو استاپ موشن باز می گردد.

نحوه نوشتن سناریو استاپ موشن

چطوری سناریو استاپ موشن بنویسیم؟

برای ساخت استاپ موشن باید قبل از هر کاری سناریوی خود را مشخص کنید.
در مثال زیر می خواهیم یک محصول را به این صورت به مشتری معرفی کنیم:

ابتدا محصول توسط پستچی (اگر محصول پستی است) به درب منزل آورده می شود و سپس توسط مخاطب آن محصول از جعبه بیرون آورده می شود. محصول روی یک پس زمینه رنگی می رقصد و ویژگی های خود را به نمایش می گذارد. سپس مشتری محصول را در محلی که می خواهد آن را استفاده کند قرار می دهد و کاربرد محصول را نیز در استاپ موشن نمایش می دهد.

به همین سادگی توانستیم خود سناریو بنویسیم و آن را برای مرحله اجرا و خلق آماده کنیم.

چطوری استاپ موشن بسازیم

چطوری استاپ موشن بسازیم؟

یکی از سخت ترین کارها ساخت استاپ موشن است. زیرا شخص انیماتور باید ساعت ها وقت بگذارد و فریم به فریم ویدیو را عکاسی کند و به اشیا حرکت دهد و فیگور های مختلف المان و وکتور را ایجاد کند.

تمام این فعالیت ها در طی ساعت ها و روزها توسط انیماتور فقط برای ساخت یک استاپ موشن 20 ثانیه ای یا حتی کمتر انجام می شود اما دارای ارزش بسیار زیادی می باشد.

مواد مورد نیاز برای ساخت استاپ موشن

موارد مورد نیاز برای استاپ موشن

 • مواد انیمیشن سازی

  برای ساخت یک استاپ موشن باید مواد انیمیشن سازی را مثل کاغذ، مقوا، خمیر، لگو و… را داشته باشید تا با استفاده از آن ها بتوانید آنچه را که به ذهنتان میرسد اجرایی و عملی کنید.

 • نرم افزارهای ساخت استاپ موشن 

  مسلما شما حتی بخواهید یک جمع و تفریق ساده را انجام دهید به نرم افزار نیاز دارید اینکه استاپ موشن است.

 • دوربین

  شما برای ساخت استاپ موشن به عکاسی نیاز دارید پس قطعا به یک دوربین مناسب و حرفه ای برای این کار احتیاج دارید.
  دقت کنید که کیفیت تصاویر در ساخت استاپ موشن بسیار مهم هستند. کیفیت تصاویر و نورپردازی تصاویر در استاپ موشن باید اصولی و حرفه ای انجام شود و برای تمامی شرایط یکسان باشد تا طبیعی بودن استاپ موشن را به نمایش بگذارد.

 • سه پایه ثابت دوربین

  داشتن یک سه پایه اهمیت خیلی زیادی دارد زیرا شما برای تهیه استاپ موشن نباید زاویه و جهت دوربین و نورپردازی را برای عکاسی حرکت های مختلف تغییر دهید.
  زیرا این تغییرات جزئی ممکن است تغییرات خیلی بزرگی را در هنگام به حرکت در آوردن عناصر به وجود آورد و استاپ موشن شما را از بین ببرد.

نرم افزار های تولید استاپ موشن

در زیر تعدادی از معروف ترین نرم افزارهای استاپ موشن را برای شما معرفی کرده ایم:

 • Aardman Studio’s Animate It for PC and Mac. Get a free trial or buy a copy.
 • Animate It by Aardman Studios for iPhone, iPad and iPod
 • Stop Motion Studio for Windows. It’s free!
 • iStop Motion for iPad or iPhone
 • iStop Motion 3 for Mac

مراحل ساخت یک استاپ موشن حرفه ای

مراحل ساخت استاپ موشن:

 1. مرحله اول: تنظیمات صحنه برای ساخت

  نهایت دقت را داشته باشید که دوربین شما فقط بخش باکس یا محیط استاپ موشن را بگیرد و فضای پرت یا هدر رفت نداشته باشید.
  فضای خود یا صحنه را به گونه ای طراحی کنید که دوربین شما توانایی جابه جایی در صحنه را داشته باشد و بتواند شرایط مختلف استاپ موشن را به نمایش بگذارد. به گونه ای نباشد که برای گرفتن یک عکس مجبور شوید کل صحنه را بهم زده و از نو بسازید.

 2. مرحله دوم: ساخت کاراکتر و ایده ها

  در این مرحله ابتدا ایده ها را مورد بررسی قرار می دهید و سپس کاراکتر خود را می سازید و برای ساخت استاپ موشن و تصویر برداری های لازم آماده شوید.

 3. مرحله سوم:قبل از شروع کامل تست کنید

  برای اینکه کمی ها و کاستی های کار را بدانید بهتر است چند فریم را ساخته و تست کنید و اگر عیب و نقصی در آن وجود داشت چه از نظر کاراکتر و چه از نظر صحنه و … بررسی کنید و آن ها را برطرف سازید.

 4. مرحله چهارم: ست کردن فریم ریت

  اینکه شما قرار است چه تعداد تصویر در هر ثانیه بگیرید را فریم ریت استاپ موشن می گویند. استاپ موشن حرفه ای به این صورت است که در هر 1 ثانیه 24 فریم نمایش داده می شود اما شما می توانید برای شروع از 8 فریم در 1 ثانیه نیز استفاده کنید.

 5. مرحله پنجم: نورپردازی

  دقت داشته باشید که ساخت استاپ موشن و نورپردازی رابطه ای بسیار نزدیک دارند و شما باید در نوردپردازی خود دقت کامل را داشته باشید.
  پیشنهاد می کنیم از نور طبیعی مثل خورشید استفاده نکنید زیرا جایگاه نور خورشید در هر روز متفاوت است و کل کار شما را خراب می کند.

 6. مرحله ششم: عکاسی فریم ها را آغاز کنید.

  در این مرحله شما در هر فریم به عکاسی می پردازید و استاپ موشن خود را طبق سناریو تعیین شده در مرحله اول به جلو می برید و آن را قدم به قدم اجرا می کنید.
  توجه داشته باشید هیچ مرحله ای را از جا نندازید تا بتوانید سناریو خود را برای استاپ موشن به طور کامل به پایان برسانید و تجربه ای لذت بخش داشته باشید.

 7. مرحله هفتم: تنظیم دوباره دوربین و نور پردازی

  اگر صحنه استاپ موشن شما نیاز به تغییر زاویه دوربین و نورپردازی دارد شما باید ابتدا بخش اول را کامل عکاسی کنید و سپس به مرحله دوم بروید و عکاسی خود را مجددا با زوایه جدید استاپ موشن خود آغاز نمایید.

انواع استاپ موشن ها

انواع استاپ موشن

 • Object motion

  آبجکت موشن به روشی از استاپ موشن گفته می شود که در آن در هر فریم شی جا به جا شده و در هر فریم عکاسی صورت می گیرد.

 • Claymation

  در این روش شما با استفاده از خمیر (خشت) و سیم می توانید فیگور و حالت های مختلفی برای اشیا و المان ها و کاراکتر های خود درست کنید.
  یکی از فیلم هایی که می توان شاهکار استاپ موشن دانست فیلم کودکانه چیکن ران بود که در آن از سبک claymotion استفاده شد.

 • Pixilation Stop Motion

  متحرک کردن آدم ها در این روش انجام می شود که یکی از سخت ترین کارها در استاپ موشن به شمار می رود. زیرا در اینجا علاوه بر صبور بودن انیماتور خود بازیگر هم باید صبور باشد زیرا باید فریم های متفاوت و ثابتی از او گرفته شود و مقداری زمان بر خواهد بود و همینطور هزینه های پروژه را نیز افزایش خواهد داد.

 • Cutout Animation

  کات اوت انیمیشن نیز یکی دیگر از سبک های استاپ موشن است که شما در آن می توانید با تکنیک های جذابی که وجود دارد یک جان بخشی زیبایی را ایجاد و خلق کنید.

 • Puppet Animation

  انیمیشن های عروسکی، در این نوع از عروسک ها استفاده می شوند. حتی در برخی از برنامه های کودک شبکه های ایران از این روش استفاده شده است مثل برنامه کودک ماجراهای بهادر از این سبک استفاده شده است.

 • Silhouette Stop Motion

  همان سایه بازی خودمان است. طوری که در گذشته ما پشت چراغ یک نور دست را قرار می دادیم و شکل های مختلف را ایجاد می کردیم. در این نوع استاپ ودیو هم یک سناریو مشخص شده و پشت یک پرده سفید این فرآیند اجرا می گردد.

کاربرد استاپ موشن چیست؟

پویانمایی ها اکثرا برای تبلیغات، انتشار در شبکه های اجتماعی ،سایت و معرفی محصول استفاده میشود .

مزایای استاپ موشن چیست؟

 • جذابیت بالایی داره
 • توجه ها رو جلب میکنه
 • قابلیت وایرال شدن بالایی داره
 • پیام رو راحت میرسونه
 • جدیده و هرکسی توانایی تولیدش رو نداره

ما در آژانس تبلیغاتی دوچرخه جمعی از بهترین های استاپ موشن ایران را در تیم خود جای داده ایم، تا همواره بهترین و حرفه ای ترین خدمات را به شما برسانیم.

برای گرفتن مشاوره رایگان و سفارش با ما تماس بگیرید یا پیام خود را بگذارید تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند

منبع: www.studiobinder.com , ktinkerlab.com , www.techopedia.com

فرم مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را در فرم وارد نمایید و برای ما ارسال کنید.

ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.