سئو چیست؟ تعریف سئو

سئو و بهینه سازی سایت

سئو و بهینه سازی سایت | آژانس تبلیغات دوچرخه: فرآیند سئو سایت یا بهینه سازی سایت شباهت زیادی به سرمایه گذاری دارد، اینکه شما برای مدتی کوتاهی سایت خود را سئو می کنید و در آخر که صفحه اول گوگل قرار گرفتید میتوانید یک نفس راحت بکشید و از مزایای آن بهره ببرید.
یکی دیگر از مزایای سئو وبسایت این است که در سئو مشتری خودش به شما مراجعه میکند و دیگر لازم نیست شما دنبال مشتری بروید.

سئو یکی از لذت بخش ترین فعالیت های دیجیتال مارکتینگ است، زیرا شما هر لحظه پیشرفت و رشد سایت خود را مشاهده می کنید. تعداد کلیک ها و ایمپرشن های سایت را با تعداد دقیق مشاهده خواهید کرد. سئو سایت بیشتر با اعداد و ارقام سر و کار دارد و پیشرفت را در هر ساعت با شما نشان می دهد.

سئو چیست؟ تعریفی ساده از سئو

سئو فارسی شده کلمه SEO می باشد که مخفف Search Engine Optimization می باشد.

خیلی از سایت ها به تعریف های خیلی پیچیده از سئو می پردازند و به جای گفتن اصل مطلب به حواشی آن می پردازند.

اگر بخواهیم یک تعریف از سئو بگویم بهتر است آن را اینگونه تعریف کنیم:

سئو یک فرآیندی است که سایت را برای موتورهای جستجوگر و کاربران بهینه کند.

در سئو سایت فعالیت های مختلفی انجام می شود که به منظور بهینه کردن سایت برای کاربران و موتورهای جستجوگر می باشد. این فرآیند های شامل سه پایه اساسی می باشند.

 1. سئو تکنیکال سایت
 2. سئو داخلی سایت
 3. سئو خارجی سایت

که هر کدام از این ها باید باز شوند و مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرند.

سئو تکنیکال چیست

سئو تکنیکال سایت چیست؟

زمانی که سایت راه اندازی می شود حتما دچار مشکلاتی از نظر سئو خواهد بود. برای مثال ممکن است سرعت لود سایت ضعیف باشد، کدهای CSS آن inline نباشد و تصاویر حجمشان بالا باشد و….

در سئو تکنیکال سایت سعی بر آن است که موارد فنی که باعث می شود موتورهای جستجوگر در خواندن سایت دچار مشکل باشند بررسی می شوند.

این بخش از سئو سایت به محتوا نویسی و لینک سازی و… ربطی ندارد و در اصل ساختار و پایه سایت را مورد بررسی قرار می دهد. بعد از رفع مشکلات تکنیکال سایت موتورهای جستجوگر می توانند بهتر در سایت شما بخزند و مسلما رتبه های شما را بهتر خواهند گرد.

به صورت تیتر وار در زیر موارد مهم در سئو تکنیکال را بیان خواهیم کرد و بعدا به طور مفصل در مورد آن ها صحبت می کنیم:

 • بهینه سازی فایل robots.txt
 • بهینه سازی ساختار سایت
 • استفاده از Bread Crump
 • استفاده از structured data‌ها
 • بهینه‌سازی صفحات 404
 • ایجاد نقشه‌ی سایت
 • افزایش سرعت سایت
 • واکنشگرایی یا رسپانسیو صفحات سایت
 • موبایل فرندلی بودن سایت
 • نصب پروتکل ssl
 • ناوبری صحیح
 • اسکیما کد ها
 • بررسی url های سایت

سئو داخلی سایت چیست

سئو داخلی سایت یا on page seo

سئو داخلی سایت یکی از روش هایی است که در سئو سایت بسیار مهم است. زیرا شما با بهینه کردن داخلی سایت می توانید به موتورهای جستجو گوگل کمک کنید راحت تر بین مطالب شما بخزند و سایت را بررسی کنند.

سئو داخلی سایت شامل مواردی از قبیل کد نویسی سایت، عنوان مطالب، عنوان سایت، لینک سازی داخلی، تگ توضیحات و … می شود.

زمانی که شما در حال انجام سئو داخلی سایت خود هستید در اصل می توانید به کاربران خود نیز کمک کنید تا بتوانند سایت شما را بهتر و راحت تر بررسی کنند و به نتایج بهتری دست پیدا کنند. همینطور این عامل باعث می شود کاربر شما ماندگاری بیشتری در سایت شما داشته باشد.

به صورت تیتر وار در زیر موارد مهم در سئو داخلی وبسایت را بیان خواهیم کرد و بعدا به طور مفصل در مورد آن ها صحبت می کنیم:

 • عنوان صفحه ( Page Title)
 • تگ توضیحات ( Meta Description)
 • متا تگ ها کلمه کلیدی
 • ساختاربندی URL
 • تگ های بدنه
 • چگالی کلمات کلیدی
 • بهینه سازی عکس ها
 • لینک دهی داخلی

سئو خارجی وب سایت چیست

سئو خارجی سایت

سئو خارجی وب سایت به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که در خارج از سایت برای بهبود رتبه سایت انجام می شود. متاسفانه خیلی از سئوکاران فقط به مورد قبلی می پردازند و سئو داخلی سایت را انجام می دهند و با تولید محتوا می خواهند به رتبه های خوب دست پیدا کنند اما این کار یکم سخت است اما شدنی. 

منتها سئو خارجی سایت برای تسهیل کارها به ما کمک می کنند و باعث می شوند سریعتر به مقصد خود برسیم و به رتبه های بهتر در گوگل دست پیدا کنیم.

به صورت تیتر وار در زیر موارد مهم در سئو خارجی سایت را بیان خواهیم کرد و بعدا به طور مفصل در مورد آن ها صحبت می کنیم:

 • سایت های شبکه های اجتماعی
 • بازاریابی محتوا یا content marketing
 • شرکت در فروم ها و انجمن ها
 • ثبت نام در موتورهای جستجو
 • ثبت نام در دایرکتوری ها
 • بوکمارک کردن
 • ساخت لینک طعمه
 • به اشتراک گذاری تصاویر سایت
 • ویدیو مارکتینگ
 • بررسی و نقد کسب و کار ها
 • و…

تاثیر سئو بر فروش سایت

تاثیر سئو در فروش سایت چقدر است؟

خوب همانطور که گفتیم سئو سایت فقط برای موتورهای جستجو نیست بلکه شما سایت را سئو می کنید تا کاربران شما بتوانند سایت شما را بهتر مورد بررسی قرار دهند. اصل و قانون گوگل هم همین است و ما تاکید داریم که به هیچ عنوان سایت را برای گوگل سئو نکنید زیرا مخاطب شما کاربر شماست نه خزنده های گوگل، و همینطور خریدار شما شخص یا یک انسان است نه رباط های گوگل!

اما تاثیر سئو بر روی فروش سایت شما چگونه خواهد بود؟

زمانی که شما در یکی از کلمات کلیدی که بیشترین میزان جستجو را دارد در صفحه اول قرار داشته باشید شانس شما برای گرفتن یک مشتری 1 به 10 است. (زیرا در یک صفحه گوگل 10 نتیجه نشان داده می شود) حال تصور کنید در کلمه کلیدی مثل خرید کفش نایکی رتبه یک باشید. این کلمه ماهیانه چیزی حدود 1500 سرچ دارد، اگر شما حداقل 500 نفر از این 1500 را خریدار تصور کنید (جدای از آنکه خیلی از آن ها فروشنده های بزرگی هستند) شما 500 خریدار بالقوه در صفحه اول گوگل دارید که به محصول شما نیاز دارند.

حال اگر بطور منصفانه که هیچ وقت به اینصورت نیست، در نظر بگیرید این 500 نفر بین 10 نتیجه اول تقسیم شوند به هر فروشنده 50 مشتری می رسد. (البته در بررسی رفتار کاربران مشخص شده که 3 نتیجه اول و رتبه 10 کلیک بیشتری داشته اند). این 50 مشتری به صورت نقد و بدون چونه زدن از شما خرید خواهند کرد. 

این مثال تاثیر سئو بر فروش شما را به راحتی نمایش می دهد.

چرا باید سایتم رو سئو کنم

چرا باید سایت من سئو شود؟

خوب در زیر می خواهیم بررسی کنیم که چرا یک سایت باید سئو شود و چرا ما باید از تکنیک بهینه سازی سایت برای سایت خود استفاده کنیم؟

رقبا را پشت سر بگذارید

در ایران خوشبختانه خیلی از رقبای شما اصلا سایت ندارند و اگر هم دارند وضعیت آن ها زیاد جالب نیست. پس شما می توانید با طراحی سایت حرفه ای یک قدم از آن ها پیشی بگیرید. اما اگر رقیبان شما سایت داشتند چطور؟ آنوقت چکار خواهید کرد؟ دقیقا درست است! سئو اینجا به شما کمک خواهد کرد تا از رقیب خود سبقت بگیرید و مشتریان بیشتری را جذب کنید.

در نتایج گوگل جزو اولین ها باشید

زمانی که شما با سئو کردن سایت خود به رتبه های اول می رسید مسلما شانس فروش محصول یا خدمات بیشتری را نسبت به دیگران خواهد داشت.

مخاطب یا مشتری هدف را به سایت خودتان بیاورید

بیایید با مثال توضیح دهیم:

شما به یک محصولی مثل عسل طبیعی نیاز دارید، شما دنبال یک فروشگاه کفش نمی گردید بلکه به دنبال یک فروشگاه آنلاین می گردید که در آن عسل بفروشد. خوب این یک کاربر است که به عسل طبیعی نیاز دارد و شما هم در سایت خود عسل می فروشید. زمانی که او سرچ می کند و شما را پیدا می کند مسلما مشتری اصلی شما خواهد بود و شما بدون هیچ کاری و تبلیغات زیادی مشتری خود را به دست آورده اید!

فروش خود را چندین برابر افزایش دهید

خوب در بالا توضیح دادیم زمانی که شما در رتبه های اول یک کلمه باشید چه اتفاقی رخ می دهد و به چه میزان فروش شما افزایش خواهد یافت.

هزینه سئو سایت خیلی کمتر از تبلیغات است

در جلوتر به این مورد می پردازیم و تفاوت بین سئو و تبلیغات را بررسی خواهیم کرد. سئو یک عمل برای چندین سال است اما تبلیغات ممکن است محدود به یک بازه زمانی باشد.

هزینه سئو سایت از تبلیغات گوگل هم کمتر است

تبلیغات گوگل به این صورت است که شما با استفاده از ابزار گوگل ادز آن را درخواست می دهید. برای مثال کلمه کلیدی سئو سایت را انتخاب و url یا صفحه هدف خود را به آن معرفی می کنید. سپس گوگل هم شما را در آن کلمه در رتبه 1 نشان خواهد داد.

اما این کار مثلا برای کلمه سئو سایت چیزی حدود 20-30 میلیون تومان در ماه هزینه خواهد برد و اصلا به صرفه نیست.

ترافیک سایت با سئو بالا می رود

ترافیک سایت به منظور میزان بازدید سایت در یک بازه زمانی می باشد که شما با استفاده از سئو سایت می توانید این نرخ را افزایش دهید.

طرفدار پیدا می کنید

زمانی که برای یکبار مشتری یا مخاطب به سایت شما می آید و از سایت شما راضی باشد، مسلما در سرچ های بعدی که انجام میدهد حتی اگر رتبه های اول نباشید به سایت شما اعتماد بیشتری خواهد کرد. سئو سایت برای شما طرفداران زیادی را می آورد.

روش های سئو سایت، سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه، سئو کلاه خاکستری

انواع روش های سئو سایت

برای اینکه یک سایت را سئو کنیم اصولا به 3 روش این فعالیت امکان پذیر خواهد بود. که درمورد آن ها صبحت خواهیم کرد.

 1. سئو کلاه سفید

  زمانی که شما سایت خود را مطابق با قوانین گوگل سئو کنید روش سئو شما سئو کلاه سفید گفته می شود. که این روش برای گوگل بسیار خوشایند می باشد و شما هیچ وقت از سمت گوگل ضربه نخواهید خورد.

 2. سئو کلاه خاکستری

  یک روش هایی وجود دارد که حد وسط کلاه سفید و کلاه سیاه هستند و هنوز از نظر گوگل به صورت قطعی اعلام نشده اند که جزو کدام دسته هستند. اما استفاده بی رویه از آن ها باعث می شود تا سایت شما دچار مشکل شود. فقط در این موارد گوگل اصلا نباید متوجه شود.

 3. سئو کلاه سیاه

  در این روش گوگل روی سایت شما حساس می شود، زیرا شما دارید قوانین گوگل را نقص می کنید. مانند وقتی است که شما در یک کشور از قوانین آن تبعیت نمی کنید! چه اتفاقی برای شما رخ می دهد؟ بله! جریمه می شود! در گوگل هم همینطور است شما اگر از قوانین سرپیچی کنید گوگل سایت شما را جریمه می کند و می تواند این جریمه ها برای شما خیلی سنگین تمام شوند.

اولین قدم برای سئو یک سایت تازه تاسیس

خوب شاید برای شما هم سوال باشد که برای سئو کردن یک سایتی که تازه راه اندازی شده است و هیچ اعتباری نزد گوگل و موتورهای جستجو نداره چطوری باید انجام بشه؟

ببینید سئو سایت های تازه تاسیس کار زیاد سخت و طاقت فرسایی که خیلی ها از آن می گویند نیست. در این بخش به شما توضیح خواهم داد که چگونه سایت تازه تاسیس خودتون رو سئو کنید.

اولین قدم برای سئو سایت تازه تاسیس:

سئو تکنیکال سایت

برای شروع حتما حتما باید از نظر تکنیکال، سایت را مورد بررسی قرار دهید. در ابتدای همین محتوا به شما توضیح دادم که چطوری می توانید سئو تکنیکال خود را بررسی و شامل چه مواردی می شود. حتما آن را مطالعه کنید.

تازه زمانی که سایت شما از نظر تکنیکال آماده نباشد شما نمی توانید رتبه های خوبی را در گوگل به دست آورید. شاید رتبه بگیرید اما این رتبه ها حق شما نیستند.

پس دقت کنید که سایت خود را برای دریافت بازدید های زیاد آماده کنید.

چند نکته ای که باید در سئو تکنیکال به آن دقت داشته باشید:

 1. سرعت سایت را حتما افزایش دهید. برای این کار میتوانید از ابزار gtmetrix کمک بگیرید.
 2. سایت خود را برای بازدیدکنندگان موبایل آماده کنید و آن را رسپانسیو کنید.
 3. سرعت سایت خود را در گوشی مورد بررسی قرار دهید و آن را افزایش دهید. ( افزونه amp می تواند به شما کمک زیادی بکند.)
 4. فایل های htaccess و robots.txt را حتما مورد بررسی قرار دهید. زیر ممکن است صفحات سایت شما noindex شده و شما از آن اطلاعی نداشته باشید.
 5. نصب پروتکل ssl بر روی دامنه. پروتکل دامنه همان https قبل از آدرس سایت هست. این مورد رو گوگل خیلی دوست داره، حتما بهش توجه کنید.
 6. استفاده از Bread Crump، حتما داخل سایتتون از بردکرامپ ها استفاده کنید. این خودش نوعی لینک سازی داخلی به حساب میاد و کمک زیادی به سئو سایتتون میکنه.
 7. صفحات 404 سایت رو به شدت مهم در نظر بگیرید. داشتن یک صفحه 404 خوب می تواند به کاربر شما حس خوب را منتقل کند و از خارج شدن از سایت شما جلوگیری کند.
 8. اولین کاری که باید برای سایتتون انجام بدین این است که حتما نقشه سایت را فعال کرده و آن را در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید.
 9. اسکیما کد ها را جدی بگیرید. همان کدهایی که در نتایج گوگل به صورت خاص نمایش داده می شوند. مثال واضح آن ستاره ها و یا امتیازاتی است که در کنار برخی از نتایج سرپ نشان داده می شوند.
 10. url های سایت خود را بررسی کنید تا در آن ها مشکلاتی نداشته باشید. برای مثال وردپرس در پیوندهای یکتای خود عبارات اضافی می نویسد که ممکن است بعدها برای جابه جایی cms یا سیستم مدیریت محتوای شما مشکل ایجاد کند. پس قبل از هر اقدامی این مورد را نیز بررسی کنید.
 11. هاست سایت یکی از مواردی است که توسط خیلی ها فراموش می شود و به آن توجه زیادی نمی شود. اگر سایت شما دارای uptime پایینی است حتما سرویس خود را تغییر داده یا هاستینگ خود را تغییر دهید.
 12. بهینه سازی حجم تصاویر می تواند کمک بسیار زیادی به سئو تکنیکال و افزایش سرعت سایت شما کند.

تولید محتوای منظم برای سئو سایت تازه تاسیس

در ماه اول شما در سندباکس گوگل قرار میگیرد پس نیاز دارید تا به گوگل ثابت کنید یک سایت مفید هستید و قرار است خدمات خیلی خوبی را به مشتریان و کاربران او ارائه دهید.

برای این که گوگل به شما اعتماد کند و شما را سریعتر از سندباکس خارج کند باید به صورت روزانه محتوای خیلی خوب تولید کنید. شاید بپرسید چه تعداد محتوا برای خروج از سند باکس لازم است؟ باید گفت اصلا مشخص نیست. اما بهترین کار این است حداقل روزی یک محتوا آن هم در ساعت و زمان مشخص منتشر کنید. داشتن نظم در تولید محتوا برای سئو سایت خیلی ارزشمند است و می تواند کمک زیادی به شما بکند.

لینک سازی داخلی سایت برای سئو سایت سایت تازه تاسیس

شما با لینک سازی داخلی سایت به گوگل میرسانید که کدام صفحه سایت شما برای کدام کلمه کلیدی در نظر گرفته شده است. از طریق لینک سازی داخلی سایت می توانید میزان اهمیت یک صفحه را نیز برای گوگل مشخص کنید و هر چه یک صفحه لینک بیشتری از صفحات داخلی دریافت کند قطعا اهمیت بیشتری را دارد. به نظر شما کدام صفحه بیشترین لینک داخلی را دریافت می کند؟

لینک سازی خارجی برای سایت تازه تاسیس

لینک سازی خارجی را برای سایت تازه تاسیس در همان ابتدا اصلا پیشنهاد نمی کنم. پس بهتر است در ماه اول همان تولید محتوای منظم و مفید خود را داشته باشید و به آن بپردازید و به لینک سازی خارجی متوصل نشید.

اما اگر خیلی دوست دارید لینک سازی خارجی سایت را از همان ابتدا آغاز کنید پیشنهاد می کنم حداکثر روزی 1 عدد و آن هم به صورت نامنظم انجام دهید. در لینک سازی خارجی ما نباید هیچ نظمی داشته باشیم.

 

منبع: backlinko , مدیروب , moz.com

فرم مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را در فرم وارد نمایید و برای ما ارسال کنید.

ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.