طراحی لوگو چیست و آنچه باید درمورد آن بدانید

طراحی لوگو چیست؟ هر آنچه لازم است از لوگو بدانید.

طراحی لوگو را خیلی ها امری ساده و پیش پا افتاده فرض می کنند. مثلا ما امروز مشتری داشتیم که خیلی زیاد میلی به داشتن یک لوگو خوب و حرفه ای نبود. عقیده او بر این موضوع بود که اگر مشتری یکبار جنس من را بخرد همیشه مشتری من خواهد شد و دیگر دنبال محصولات دیگری نخواهد رفت. البته حرف این آقا کاملا درست بود چون طبق بررسی هایی که ما انجام دادیم رقبای این شرکت اصلا توانایی تولید چنین محصول با چنین کیفیت نداشتند. ما تصمیم گرفتیم یک سری مطالب را با ایشان در میان بگذاریم که در مقاله زیر آن ها را برای شما نیز آورده ایم تا بتوانیم دید همه افراد را نسبت به طراحی لوگو تغییر دهیم و آن را به همه بهتر بشناسانیم. در انتها این مقاله نظر این مشتری را بعد از ارائه توضیحات و مطالب در مورد طراحی لوگو به شما نیز خواهیم گفت. شما نیز بعد از مطالعه این مقاله نظر خودتان را به ما اعلام کنید.

لوگو چیست؟

لوگو یک نماد یا طرح گرافیکی هست که منتقل کننده هویت کسب و کار شما می باشد. مخاطب، شما را با استفاده از لوگوی شما شناسایی می کند و تصمیم می گیرد از محصول شما خرید انجام دهید یا نه!
تصور کنید شما یک محصول فوق العاده خوبی را دارید که رقیبان شما هرگز قادر به تولید آن نخواهند بود. چطور مشتری شما را باید نسبت به دیگران تشخیص دهد؟ آیا او هویت یا شکل محصول شما را به ذهن خود خواهد سپرد؟

طراحی لوگو چیست + فرآیند طراحی لوگو

طراحی لوگو چیست؟

طراحی لوگو به مجموعه فرآیندها گفته می شود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 1. دریافت بریف و مختصر توضیحات درمورد پروژه
 2. جمع آوری اطلاعات
 3. ایده پردازی
 4. اتود های دستی
 5. اجرا در نرم افزار
 6.  ارائه اتودها

زمانی که یک لوگو از فیلترهای بالا عبور می کند به مرحله ارائه لوگوها می رسد که بعد از آن مشتری می تواند از بین اتودهای اجرا شده انتخاب کند و یکی از لوگوها را برای شرکت خود برگزیند.

اینفوگرافیک ویژگی های یک لوگو خوب و حرفه ای

7 ویژگی لوگو های خوب و حرفه ای

 1. منحصر به فرد بودن

  این یک اصل بسیار مهم برای یک لوگو می باشد و باید در طراحی لوگو خود این مسئله را رعایت کنید. داشتن یک لوگو منحصر به فرد و متمایز نیاز به توضیح زیادی ندارد. زیرا شما را نسبت به دیگر رقیبان خود متفاوت می کنند و مسلما مخاطبین یا مشتریان بیشتری را می آورد.

 2. به یادماندنی بودن

  الان من برند اپل را به شما بگویم اولین چیزی که در مورد آن به ذهنتان می رسد لوگو شرکت است. لوگو باید به گونه ای طراحی شود که نام برند یا ویژگی برند نیز بتواند تداعی کننده آن باشد و آن را در ذهن مخاطب بیاورد. اگر می خواهید همیشه در ذهن مخاطب باشید این اصل را حتما رعایت کنید.

 3. انعطاف پذیر بودن

  لوگو باید بتواند خود را در شرایط و مکان های مختلف به نمایش بگذارد. اینکه یک لوگو قابلیت چاپ روی لباس یا روی کارت ویزیت یا روی بیلبورد شهر را نداشته باشد همان بهتر که اصلا طراحی نشود. در طراحی لوگو خود دقت کنید تا بتوانید آن را حتی برای تابلو ورودی شرکت خود نیز استفاده کنید.

 4. ساده بودن

  از قدیم تا به الان میگویند هرچیز که ساده باشد از مد نمی افتد. سعی کنید لوگو خود را به ساده ترین حالت ممکن طراحی کنید. البته نه اینکه هر ساده ای ساده باشد. ساده بودن دلیل دارد و باید کلی فکر پشت آن نهفته شده باشد که اگر اینطور نباشد باید به طراحی لوگو خود شک کنید و در مورد آن تصمیم دیگری بگیرید.

 5. هدفمند بودن

  لوگو خود را به صورت هدفمند طراحی کنید. به گونه ای که طراحی لوگو شما دارای یک هدف باشد. برای مثال لوگو چی توز با هدف ایجاد صمیمیت با خانواده و کودکان طراحی شده که در طرح این لوگو می توانید آن را تشخیص دهید.

 6. محدود نبودن لوگو به زمان و مکان

  طراحی لوگو خود را به گونه ای انجام دهید که اگر در 100 سال دیگر هم از آن خواستید استفاده کنید نگران قدیمی شدن یا حذف شدن آن نباشید. حتی اگر تمایل داشتید کسب و کار خود را به جای دیگری منتقل کنید مجبور نباشید که لوگو خود را تغییر دهید.
  البته این امر برای طراحی لوگو ادارات و طراحی لوگو مجموعه های فرهنگی متفاوت است زیرا آن ها مربوط به یک منتطقه یا مکان خاصی می باشند که باید طبق آداب و رسوم آن منطقه طراحی انجام شود.

 7. استفاده از روانشناسی رنگ در لوگو

  رنگ هایی که از محتوای آشنا استفاده میکنند، کمکی به ما نمیکنند ولی چشم را به خصوص در محصولات غذایی به خود جلب میکنند. چون مغز در آن واحد توسط یگ گروه رنگی عجیب و غریب، سریعا جذب میشود. یک همبرگر هیچوقت سبز نیست، شیر هرگز به رنگ آبی سلطنتی در نمی آید.
  پر واضح است که این رنگ های عجیب و غریب نباید برای جلب توجه یک محصول نامربوط استفاده شود.
  این امر برای لوگو هم صدق میکند!

 

طراحی لوگو چیست؟ + انواع سبک های طراحی لوگو

انواع سبک های لوگو

لوگو ها دارای سبک های مختلفی هستند که به صورت مختصر عنوان آن ها را می گوییم و بعدا در مقالات به تفصیل از آن ها صحبت خواهیم کرد:

 • لوگو های نوشتاری

  یکی از روش های طراحی لوگو، طراحی نشان های نوشتاری است. که به لوگوتایپ معروف هستند می باشد. در این لوگو ها نام برند یا شرکت یا موسسه با استفاده از حروف تشکیل دهنده آن طراحی می شود. مثل لوگوی شرکت asus یا lenovo

 • لوگو های مونوگرام (monogram)

  در این آرم ها از حروف اختصاری برند استفاده می شود و از آن حروف برای نمایش لوگو برند استفاده می گردد. مثل LG

 • لوگو های PICTORIAL MARK

  به نشان های تصویری معروف هستند. در این لوگو ها برای خلق نشان از تصاویر استفاده می شود. مثل برند APPLE
  طراحی لوگو ABSTRACT LOGO
  در این نوع طراحی نشان بیشتر از شکل های انتزاعی استفاده می شود و بیشتر از ایجاد ارتباط بین رنگ و شکل ها استفاده می شود. مثل PEPSI

 • لوگو های MUSCOT

  این سبک لوگوها را زیاد دیده ایم. به اینصورت که یک شخصیت کارتونی یا واقعی را برای طراحی لوگو خود مورد استفاده قرار می دهند و مثال بارز آن هم می توان به شرکت KFC اشاره کرد.

 • لوگوهای COMBINATION

  لوگو های ترکیبی هستند که شامل تصویر و متن می باشند. یعنی در طراحی این لوگو ها هم از تصویر و هم از نوشتار استفاده می شود. مثل لوگو LOCAST

 • طراحی لوگو EMBLEM

  این استایل لوگو ها دارای جزئیات خیلی زیادی هستند و در آن سعی می شود تا تمام اطلاعات لازم مجموعه وارد شود. مثال این لوگو ها، لوگو دانشگاه آکسفورد است.

طراحی لوگو چیست؟ بررسی لوگو های معروف جهان

معروف ترین لوگو های جهان

لوگو آمازون

شرکت آمازون یک شرکت فروشگاهی به شدت بزرگ است که بی نهایت محصول دارد.
در لوگو این شرکت دو مفهوم مورد بررسی قرار گرفته است:
یک اینکه در طراحی لوگو از حرف a به حرف Z یک فلش زده شده که می گوید در این فروشگاه همه چیز وجود دارد.
دوم اینکه در طراحی لوگو این فلش حالت لبخند را تداعی می کند که نشان دهنده رضایت مشتریان از خرید خود از شرکت آمازون هستند.

لوگو نایکی

نایک در اصل اسم الهه بالدار پیروزی یونان است که توانایی پرواز است. لوگو نایک با توجه به اینکه در طراحی لوگو خود فقط از یک علامت چک یا تیک استفاده کرد است اما معنا و مفهوم عمیق تری را در دل خود جای داده است. اگر شما نیز لوگو این برند را مشاهده کنید سریعا متوجه می شوید که این لوگو برای شرکت نایک است و یک نماد تیک نیست.
در لوگو نایکی سعی شده تا مفهوم سرعت و پیروزی گنجانده شود که به نظر من این کار خیلی خوب و حرفه ای رخ داده است. طراح لوگو نایکی آقای کرولین دیویدسن می باشند که بعدا در مورد ایشان صحبت خواهیم کرد.

لوگو اپل

خیلی ها عقیده دارند که لوگو شرکت اپل مربوط به داستان آدم و حوا یا احترام به نیتون است. اما طراح لوگو اپل آقای راب جانوف می گوید زمانی که آقای استیو جابز برای طراحی لوگو خود با من ارتباط گرفتند، گفتند لوگو بنده را ساده و جدی طراحی کن و من هم یک سیب گازخورده با رنگین کمان برای ایشان طراحی کردم که مورد تایید قرار گرفت.

لوگو کوکاکولا

یکی از معروف ترین شرکت های دنیا که در 200 کشور دنیا شعبه دارد و چیزی حدود 1.7 ملیارد دلار نوشابه هایش خورده می شود.
جالب نیست؟ یک لوگو که از سطح شهر و کشور و حتی منطقه یا قاره خارج شده است و سراسر دنیا و جهان طرح لوگو کوکاکولا را می شناسند.

لوگو اینستاگرام

یک لوگو نوپا که ما طرح آن را از سال 2010 به ذهن داریم و بیشتر با یک لوگو قهوه ای و دوربین عکاسی به یاد می آوریم. اما با گذشت زمان تصمیم به ریدیزاین لوگو یا بازسازی لوگو خود گرفت و دلیل آن هم اقشار مختلفی بود که در این نرم افزار فعالیت می کردند.

لوگو مایکروسافت

یکی از شرکت های نام آشنا برای کسانی که از کودکی کامپیوتر را یاد می گرفتند و معروف ترین نرم افزار آن ها نیز ویندوز های مایکروسافت بوده است.
در طراحی لوگو شرکت مایکروسافت از 4 بخش یا 4 رنگ استفاده شده است که 4 محصول خود را با این رنگ ها معرفی می کند. آبی نماد ویندوز، قرمز نماد آفیس، سبز نماد ایکس باکس و زرد نماد موتور جستجوی بینگ است.

طراحی لوگو چیست؟ به همراه معرفی لوگو های معروف ایران و طراحان هر اثر

معرفی بهترین لوگوهای ایران

با توجه به اینکه از بهترین لوگو های جهان یاد کردیم شاید برای شما هم جالب باشد تا لوگوهای معروف کشور خودمان را نیز بشناسیم. در زیر به موارد از لوگوهای طراحی شده در ایران را بررسی خواهیم کرد.

لوگو سایپا

یکی از شرکت های خودروسازی است که طراحی لوگو آن توسط استاد ممیز انجام شده است. این لوگو برگرفته از کاشی‌کاری گنبد سرخ مراغه می باشد.
در طراحی لوگو سایپا حرک و چرخش اطراف یک محور مرکزی را تداعی می کند.

لوگو شهرداری تهران

لوگو شهرداری تهران را آقای مرتضی ممیز طراحی کردند. در طراحی لوگو شهرداری تهران از دروازه های قدیمی این شهر الهام گرفته شده است و نشان می دهد تهران شهری با دروازه های متعدد بوده است.

لوگو سازمان آتشنشانی

این لوگو توسط آقای ممیز طراحی شده است. در طراحی لوگو آتشنشانی یک چارچوب مشکی رنگ وجود دارد و همینطور یک شعله آتش که تحت کنترل این چارچوب یعنی آتشنشانان قرار دارد.

نرم افزارهای طراحی لوگو

همانطور که می دانید لوگو را در سایزها و مکان های مختلف استفاده می کنند. برای مثال لوگو ها را می توان در بیلبورد های تبلیغاتی جاده ای قرار داد و هم میتوان آن ها را در یک کارت ویزیت کوچک با سایز 6 * 6 قرار داد.

پس در نتیجه لوگو باید کیفیت خود را در هر شرایط و هر سایزی حفظ کند پس تصمیم گرفتن در مورد انتخاب نرم افزار طراحی لوگو خیلی راحت تر می شود.

شما اگر دوست دارید که طراحی لوگو رو خودتان انجام دهید یا برای دیگران انجام دهید بهتر است از نرم افزار های برداری مثل ایلاستریتور و کورل که بهترین های برداری هستند استفاده کنید.

قیمت طراحی لوگو

یکی از بحث هایی که به شدت در مورد طراحی لوگو وجود داره بحث قیمت طراحی لوگو مشتری هست. قیمت طراحی لوگو به عوامل مختلفی بستگی دارد که می توان به چند مورد در ذیل اشاره کرد:

 • میزان تجربه و مهارت طراح
 • میزان بودجه کارفرما
 • مقدار زمانی که باید برای پروژه صرف شود.
 • تعداد اتود ها
 • تعداد ویرایش ها
 • خدمات جانبی و ارزش افزوده مثل لوگو موشن، ست اداری و ….

طراحی لوگو برای کسب و کارهای مختلف

طراحی لوگو ورزشی

همانطور که می دانید ذات رشته های ورزشی هیجان و شادابی است. پس در لوگو شما باید هیجان و تحرک و شادابی دیده شود و درنتیجه باید از المان ها و فونت ها و رنگ های هیجانی و محرک استفاده کنید.

شما می توانید در طراحی این دسته از لوگو ها از رنگ هایی مثل نارنجی، قرمز، زرد و … برای القای تحرک و هیجان استفاده کنید.

طراحی لوگو رستوران و فتسفود

ابتدا باید به ذات کسب و کار توجه کنید. اینکه رستوران شما مربوط یه منطقه یا محله است یا نه اصلا اینطور نیست. اگر مربوط به یک منطقه می باشد برای مثال غذاهای مخصوص آن محل را طبخ می کنید بهترین کار این است که از المان ها و نماد های محلی در لوگو استفاده کنید و اگر نبود بحث دوباره فرق می کند.

همانطور که می دانید نماد رستوران ها قاشق و چنگال و بشقاب و کلاه سرآشپز و امثال این ها می باشد. اما شما باید با کمی خلاقیت این موارد را طوری استفاده کنید که هم پیام را منتقل کنید و هم نسبت به رقبای خود تمایز ایجاد کنید.

رنگ هایی که در طراحی لوگوهای رستوران و فستفود ها در نظر گرفته می شود رنگ های قرمز، زرد و نارنجی است زیرا این رنگ های ایجاد کننده عطش و گرسنگی هستند.

طراحی لوگو هتل

در طراحی لوگو هتل باید موارد مختلفی را در نظر گرفت. به ویژه کسانی که مخاطب هتل هستند، آیا افراد ثروتمند هستند یا افرادی با سطح مالی متوسط. آیا کسانی هستند که از خارج وارد کشور می شوند یا خیر.

هتل در اصل محلی برای استراحت و بیرون کردن خستگی از بدن است پس باید لوگو را به گونه ای طراحی کنید که آرامش و حس راحتی را به مخاطب خود القا کنید. برای مثال می توانید از لبه های گرد در طراحی لوگو خود استفاده نمایید.

رنگ هایی که در طراحی این نوع لوگو ها مورد استفاده قرار می گیرند بیشتر آبی، فیروزه ای، قهوه ای، زرشکی و امثال این ها می باشد.

طراحی لوگو شرکتی

شرکت های دارای تنوع خیلی زیادی هستند و شما باید حتما از آن ها یک بریف کامل و مفید بگیرید تا بتوانید یک لوگو حرفه ای برای آن ها طراحی کنید.

قطعا لوگویی که برای یک شرکت چوب طراحی می کنید با لوگویی که برای یک شرکت تولید کننده فلز طراحی می کنید تفاوت خواهد داشت.

در طراحی لوگو شرکت به علت رسمی بودن و انجام کارهای اداری و کلاس داشتن بیشتر سعی می شود از رنگ های سنگین مثل سرمه ای، مشکی، آبی و امثال این ها استفاده شود تا کلاس کاری شرکت نیز حفظ گردد.

طراحی لوگو تجاری

طراحی لوگو های تجاری دارای یک سری فرایند های خاص می باشد. شما باید بتوانید کسب و کار مشتری را به خوبی تحلیل کنید و رقبا را مورد بررسی قرار دهید و مانند یک لوگو شرکتی حتما از مشتری خود بریف بگیرید و سوالاتی که نیاز دارید را از او سوال کنید.

طراحی لوگو تجاری با توجه به فرهنگ و شرایط هر منطقه متفاوت است برای مثال در ایران یک المان بیان کننده یک تعریف است که ممکن است همان المان در کشور دیگر معنای دیگری را بدهد پس باید در انتخاب المان های خود دقت کنید تا دچار درگیری های فرهنگی نشوید.

طراحی لوگو شخصی

گاهی اوقات افراد و اشخاص نیاز به طراحی لوگو شخصی خودشان دارند و به طراح گرافیک نیازمند می شوند. این دسته از لوگو ها بیشتر بر روی نام افراد کار می شود و با توجه به بیزینس و کاری که انجام می دهند طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

در طراحی لوگو شخصی بعضی از افراد میخواهند طرح خشک داشته باشند و برخی طرح های نرم و لطیف که این ها همه به ویژگی های شخصی فرد باز می گردد که شخص طراح لوگو باید آن ها را در نظر بگیرد.

طراحی لوگو اداری

طراحی لوگو های اداری اصولا دارای جزئیات زیادی هستند زیرا ادارات دارای اهداف متعدد می باشند و دوست دارند که در لوگو آن ها این مفاهیم وجود داشته باشد. بهترین کار این است که شما در بهترین حالت ممکن طراحی لوگو ادارات را انجام دهید و سعی کنید با ساده ترین حرکت ها زیباترین لوگو را برای آن ها خلق کنید.

طراحی لوگو برای تمامی استان های ایران

ما در آژانس تبلیغات دوچرخه این توانایی را داریم تا طراحی لوگو را برای تمامی استان های ایران انجام دهیم. زیرا ما بر فرهنگ و آداب و رسوم شما مسلط هستیم و آن ها را به خوبی درک می کنیم. شما قبل از اینکه لوگو برایتان طراحی شود، تحقیقی جامع و کامل در مورد محل کسب و کارتان انجام می پذیرد تا بهترین ها برای شما طراحی شود.

طراحی لوگو یزد

ما در آژانس تبلیغات دوچرخه یک شعبه در استان یزد داریم که می توانیم سفارش طراحی لوگوهای یزد را به خوبی پوشش دهیم و حتی به صورت حضوری در خدمت شما عزیزان باشیم.

طراحی لوگو تهران

یکی دیگر از شعب آژانس تبلیغات دوچرخه در تهران می باشد و شما اگر ساکن تهران هستید می توانید طراحی لوگو خود را در دیگر شعبه ما به صورت حضوری انجام دهید.

طراحی لوگو مشهد

ما برای طراحی لوگو مشهد برنامه ریزی کرده ایم و با شما به صورت مجازی و از راه دور طراحی را انجام می دهیم. فقط قبل از هرکاری نیازمند اطلاعات کسب و کار شما هستیم که آن ها را از طریق فرم های بریف از شما خواهیم گرفت.

طراحی لوگو شیراز

طراحی لوگو شیراز را هم مانند شهر های دیگر به صورت آنلاین انجام می دهیم و نیازی به مراجعه حضوری نیست و شما خیلی راحت و سریع تر می توانید به یک نتیجه مطلوب برسید.

طراحی لوگو اصفهان

طراحی لوگو اصفهان، ما آماده همکاری با تمامی کسب و کارهای استان اصفهان هستیم و می توانیم سفارش آن ها را به صورت حضوری و غیابی انجام دهیم. ما منتظر شما اصفهانی های عزیز هستیم.

طراحی لوگو آذربایجان شرقی و غربی

طراحی لوگو آذربایجان شرقی، یکی از استان هایی که ما بسیار به آن علاقمند هستیم و از اینکه بتوانیم از سمت شما عزیزان سفارشاتی داشته باشیم بسیار خوشحال می شویم.

طراحی لوگو البرز

طراحی لوگو البرز، برای این استان هم میتوانیم جلسات حضوری داشته باشیم اگر لازم بود. شما هم می توانید از طریق فرم های بریف و تماس با ما در ارتباط باشید و سفارش طراحی لوگو خود را به تیم ما بسپارید.

طراحی لوگو سیستان و بلوچستان

طراحی لوگو سیستان و بلوچستان، ما در آژانس تبلیغات دوچرخه آمادگی این را داریم که سفارش های این منطقه را نیز تحت پوشش تیم طراحی گرافیک خود قرار دهیم. شما عزیزان هم میتوانید برای ثبت سفارش لوگو حرفه ای خود با ما در ارتباط باشید.

منبع: 99designs

فرم مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را در فرم وارد نمایید و برای ما ارسال کنید.

ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.

دیدگاه خود را ارسال کنید...