چگونه یک برنامه تبلیغاتی خوب بنویسیم

چگونه یک برنامه تبلیغاتی خوب بنویسیم

چگونه یک برنامه تبلیغاتی خوب بنویسیم | آژانس تبلیغات دوچرخه: فروش و تبلیغات بخشی از بازاریابی است که قابل رویت است یعنی ما اگر بازاریابی را به یک کوه یخ که روی آب شناور است تشبیه کنیم، قسمتی از کوه یخ که بر روی آب دیده می‌شود فروش و تبلیغات است در حالی که اعظم کوه یخ در زیر آب شناور است.

کاتلر در کتاب خود بازاریابی را این گونه تعریف میکند:

بازاریابی فرایندی اجتماعی و مدیریتی است که به وسیله آن افراد و گروها از طریق تولید و مبادله کالا با یکدیگر، به امر تامین نیازها و خواسته های خو اقدام می‌کنند.

هنگام تهیه یک برنامه تبلیغاتی، مدیریت بازاریابی باید درباره پنج مورد مهم تصمیم بگیرد، که تحت عنوان 5m نیز معروف شده است.

نوشتن یک برنامه تبلیغاتی خوب 5m مهم در تبلیغات

چگونه یک برنامه تبلیغاتی خوب بنویسیم: ابتدا باید 5m را خوب بشناسیم.

 • هدف (mission)
 • پول(money)
 • پیام (message)
 • رسانه (media)
 • ارزیابی تبلیغ (measurement)

این 5 مورد نگاه کلی اما دقیق به برنامه تبلیغاتی دارد و تبلیغ ما باید از بین این 5 جزءمهم عبور کند. بسیاری از موارد پیش آمده که تبلیغ کننده بی آنکه به حذف تبلیغ دفت کند هزینه بسیاری کرده و در آخر نتیجه نامطلوبی به دست آورده است.

تعیین هدف در نوشتن یک برنامه تبلیغاتی خوب

Mission هدف

برای نوشتن یک برنامه تبلیغاتی خوب اولین گام، مشخص کردن اهداف تبلیغات است این تصمیم گیری تحت تاثیر تصمیم های قبلی درباره بازار هدف، تعیین جایگاه در بازار و ترکیب عناصر بازاریابی قرار می‌گیرد. یک هدف تبلیغاتی، یک وظیفه ارتباطی خاص است که باید ظرف مدت زمانی خاص و با مخاطبان هدف خاصی برقرار گردد.
اهداف یک برنامه تبلیغاتی خاص بستگی مستقیم به اهداف سازمان دارد و با کالایی که قصد تبلیغ آن را داریم در رابطه مستقیم است.

دسته بندی اهداف برنامه تبلیغاتی خوب

 1. آگاه کننده یا اطلاع دهنده

  نظیر اطلاع رسانی یک محصول جدید، پیشنهاد استفاده، مطلع کردن بازار درباره قیمت ، شرح چگونگی کاربرد محصول، توصیف خدمات موجود، تصحیح برداشت هاd غلط و رفع شایعات، کاهش نگرانی و ترس مصرف کنندگان و ایجاد تصویری مثبت برای شرکت.

 2. متقاعد کردن

  نظیر ایجاد ترجیحات برای مارک مشخص، تشویق به خرید مارک شرکت به جای مارک مشخص، تغییر استنباط های مشتریان از ویژگی های محصول، تشویق مشتریان به خرید امروز به جای فردا،و ترغیب مشتریان به پذیرش فروشندگان شرکت در آینده.

 3. یادآوری کردن

  نظیر یادآوری این موضوع به مشتریان که این محصول ممکن است در آینده مورد استفاده باشد مانند شرکت های بیمه، یادآوری برند (پیشنهاد میکنیم مقاله آشنایی با مفاهیم برندسازی را مطالعه کنید)، یادآوری محصولات شرکت، تغییر دادن شعبه، یادآوری تخفیفات فصلی و….

 

زمانی که محصول جدیدی به بازار عرضه میکنیم و هدف ابجاد تقاضای اولیه است، آگهی آگاه کننده بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمانی که رقابت افزايش می یابد و هدف ایجاد تقاضای انتخابی است، آگهی یا تبلیغ متقاعدکننده مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی که محصول در مرحله بلوغ خود قرار می گیرد و هدف این است مصرف کننده درباره محصول به طور مداوم فکر کند یا دوباره یاد آن بیفتد از تبلیغ یادآور کننده استفاده می‌شود. مثل تبلیغ های پر هزینه کوکاکولا

اولین m در تبلیغات هدف است و در عین حال مهم ترین m نیز هست و نباید نادیده گرفنه شود و این بسیار مهم است
اگر ندانیم چه هدفی قراز است از تبلیغ داشته باشیم، پس چگونه میتوانیم اثربخشی خوبی از طریق تبلیغ ایجاد کنیم؟

همیشه این 2 سوال را باید از خود در تبلیغات بپرسید

 1. اینکه هدف از این تبلیغ چیست؟
 2. تبلیغ چه چیزی میخواهد بگوید؟

اقای کالی یکی از صاحب‌نظران رشته تبلیغات میگوید:

تقریبا غیر ممکن است که بتوان بدون در نظر گرفتن اهداف تبلیغ بتوان اثربخشی آن را ارزیابی کرد. باید اول مشخص شود که هدف و منظور تبلیغ چیست

اقای کالی هدف تبلیغ را اینگونه تعریف میکند:

از وظیفه ارتباطی خاص مخ در یک دوره خاص، تا یک حد خاص در بین مخاطبان خاص باید انجام گیرد.

 

قابل  ذکر است که تنظیم هدف تبلیغات نیازمند دانش بازاریابی است و کار هر کسی نیست و باید درک کاملی بر ویژگی های محصول، جایگاه آن در بازار، دوره ای که محصول در آن قرار دارد، خدمات و بسیاری مواردی دیگر است.

نکته بسیار مهم دیگر اینکه افزایش فروش هدف بازاریایی است نه تبلیغ!

در مقاله های بعدی در رابطه با سایر m ها صحبت خواهیم کرد.

مشاهده مقالات دوچرخه

دیدگاه خود را ارسال کنید...