آشنایی با مفاهیم برندینگ استان یزد در سال 99

مفاهیم برندسازی

آشنایی با مفاهیم برندسازی | آژانس تبلیغات دوچرخه: اهمیت برندسازی در دنیای کسب و کار کنونی چیست؟ اول از همه بریم به سراغ تعاریف برندینگ :

مفاهیم برندسازی: برند چیست؟

بسیاری از افراد به راحتی می‌توانند نمونه هایی از برندها را نام ببرند اما ارائه معنا و مفهومی دقیق از آن کار دشوارتر است.
این مقاله برخی از مفاهیم معتبر برند را مورد بررسی قرار می دهد که شامل موارد زیر می باشد.

امروزه برند ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند و همه نوع محصولات و خدمات، از شرکت های حسابداری گرفته تا تولیدکنندگان کفش های ورزشی و رستوران ها، همواره در پی یافتن راهی برای فراتر رفتن از مرز محدود خود هستند تا همچون تامی هیلفیگر به برندی معروف و فراگیر تبدیل شوند.

برندسازی موضوع پیچیده ای است و برخی ممکن است بگویند گنگ و مبهم است. این حوزه فرهنگ اصطلاحات مختص خود را دارد که برای بسیاری از افراد که در خارج از حوزه کسب و کار فعالیت می‌کنند، غیر قابل درک است.
اصطلاحاتی از قبیل نظام برند، ارزش خالص برند، ارزش گذاری برند و توسعه و گسترش برند از جمله اصطلاحاتی هستند که با اصول نظری برندسازی مرتبط است.

با این حال، پیش از شروع به یادگیری و درک این مفاهیم، ابتدا باید مفهوم مبهم برند را به طور دقیق و مشخص بیابیم که کار مشکلی است.

جدیدترین تحقیقات برندینگ

طبق تحقیقاتی از بنیانگذار بازاریابی مدرن یعنی شرکت رجیس مک کنا به عمل آمد طی پرسش از 100 مدیر بازاریابی در رابطه با تعریف برند 100 تعریف متفاوت به دست آمد.

حقیقت تلخ این است که پاسخی دقیق و مفهومی واحد در مورد تعریف برند وجود ندارد. یک تعریف حقوقی ممکن است به این تعریف نزدیک باشد:

برند ارزش افزوده یا دلیلی است که یک شرکت را از شرکت دیگر متمایز میکند، در حالی که اصالت آن را تضمین می‌کند.

اما مفهوم برند بسیار پیچیده تر از این تعریف کوتا و صریح است، متاسفانه خیلی از کسب و کار ها برند را یک لوگو یا آرم می دانند که بر روی محصولات خود ثبت میکنند.

مفاهیم برندسازی: تعریف برندینگ از زبان فلیپ کالتر
به گفته فیلیپ کاتلر پدر علم بازاریابی

برند می‌تواند یک نام، یک عبارت، نشان، نماد یا یک طرح یا حتی ترکیبی از همه اینها باشد که در نظر دارد کالاها و خدمات ما را از دیگر رقبا در بازار متمایز گرداند.

اگر گفته ها و تعاریف بزرگان بازاریابی و برندسازی را بخوانیم همگی به این اشاره داشته اند که برندسازی باعث متمایز شدن سازمان نسبت سایر رقبا میشود و همه برند ها بر این اساس همین نقشه ساده پیش می روند و خود را از سایر رقبا متمایز میکنند

مفاهیم برندسازی: آشنایی با انواع برند ها + تعریف

مفاهیم برندسازی: انواع برند ها 

 1. برند محصولاتی
  برند هایی که ملموس هستند و اکثرا برند را با این محصولات میشناسیم مثل کوکاکولا، بنز و…
 2. برند خدماتی
  برند هایی که خدماتی ناملموس ارائه میدهند مثل شرکت هواپیمایی ویرجین این شرکت ها اکثرا بر اساس نوع خدماتی که ارائه می‌دهند شناخته میشوند.
 3. برند شخصی یا پرسونال برند
  این برند مرتبط به افراد می شوند برای مثال چهره هایی محبوب همچون مریلین مونرو یا حتی چارلی چاپلین
 4. برندهای سازمانی
  برند هایی مثل سازمان های خیریه، دولتی مثل هلال احمر
 5. برند های رویدادی
  برندهایی مثل رویداد هاس ورزشی، مذهبی، کنسرت و… مثل المپیک.،جام جهانی، محرم

 6. برند های جغرافیایی
  برندهایی مثل کشور ها، شهر ها و مکان های تاریخی و تفریحی مثل برج ایفل، و….

ویژگی های مشترک برند های موفق 

 • فراگیر
 • ذهنی و مادی
 • قادر به ایجاد دگرگونی در خود
 • جهان شمول
 • آگاهی دهنده
 • محتاط
 • حقیقتی ثابت

در مقاله بعدی میتوانید در رابطه با این ویژگی ها مطالعه کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...